Πρωτογενής και δευτερογενής απόκριση

Ξεκινώντας με την παλιά εικόνα 1.26 του βιβλίου βιολογίας Γενικής Παιδείας Γ’ Λυκείου:Το διάγραμμα δείχνει την πρωτογενή και δευτερογενή απόκριση.”

Απορία: Αυτά τα βαθουλώματα στις καμπύλες, τι ρόλο παίζουν άραγε;

Η συγκεκριμένη εικόνα βρίσκεται ακόμη στο ebooks.edu.gr, καθώς περιλαμβάνεται στην ΕΚΔΟΣΗ Θ’ του 2010.

Βιολογία (Γ Λυκείου Γενικής Παιδείας) – Βιβλίο Μαθητή

Την ίδια εικόνα την εντοπίζουμε και στο study4exams.gr, σε λίγο καλύτερη ποιότητα:

Κάποια στιγμή (δεν γνωρίζω ακριβώς πότε), αντικαταστάθηκε από την παρακάτω εικόνα. Προστέθηκαν όπως φαίνεται τα F και F’ που ειδικά το 2ο μάλλον σύγχυση συνεχίζει να προκαλεί στο μαθητή, αλλά (να τα λέμε αυτά) αφαιρέθηκαν τα “βαθουλώματα”. Κάτι είναι κι αυτό..

Πολύ καλή η προσέγγιση (με εξαίρεση τα περιβόητα “βαθουλώματα”) για το θέμα “πρωτογενής – δευτερογενής απόκριση” στο study4exams.gr, στο αντίστοιχο βιντεομάθημα:

Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα και οι βιολόγοι του ΙΕΠ, κατόπιν συνεννοήσεως ίσως με τους συγγραφείς του βιβλίου δεν αντικαθιστούν (τόσα χρόνια) την περίφημη εικόνα 1.26 με μία σαν αυτή: