Αρβανιτόπουλος – τράπεζα θεμάτων 2014 – 15

Το 1ο μέρος του παρακάτω βίντεο, είναι από την εκπομπή της ΕΡΤ1  “Στο δρόμο προς την κάλπη” με το Γιώργο Πικουλα και το Γιάννη Σκάλκο στις 11-09-2015.

Το 2ο μέρος είναι από την εκπομπή του ΑΝΤ1 “Πρωινό αντ1” με τον Γιώργο Παπαδάκη στις 21-03-2014.

Ο πρώην υπουργός παιδείας κ. Κ. Αρβανιτόπουλος λέει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια (με αυτά που έλεγε όταν ήταν υπουργός) λίγο πριν τις εκλογές της 20ης Σεπ 2015 προκειμένου να πείσει τον Ελληνικό λαό για το καλό που θα έκανε η τράπεζα θεμάτων, με την εφαρμογή της οποίας οι μαθητές θα σταματούσαν να πηγαίνουν φροντιστήριο.

Βέβαια το σχ. έτος 2013-14 πρώτη και τελευταία χρονιά, κατά την οποία εφαρμόστηκε η τράπεζα θεμάτων, τα φροντιστήρια αύξησαν θεαματικά τις εγγραφες μαθητών που φοιτούσαν στην Α’ Λυκείου. Δες Η μεταρρύθμιση πέτυχε. Στα φροντιστήρια!

Frontistiria

Υ.Γ.: Προσέξτε το εκδικητικό γελάκι του κ. Αρβανιτόπουλου που είναι επίσης ακριβώς το ίδιο – ενάμισι χρόνο μετά, όταν λέει ότι οι καθηγητές (λόγω τράπεζας) αναγκάζονται να εξαντλούν την διδακτέα ύλη..